Lov na jednu veľkú a niekoľko menších komét pokračoval aj 12.6.2013. Pekné počasie nás vylákalo pod hviezdnu oblohu aj v strede týždna. Tu je krátky report a niekoľko fotografii. Spolu s Tomášom som sa rozhodol v stredu večer vytiahnuť našu techniku aj napriek tomu, že ponocovanie pred pracovným dňom nie je to „pravé orechové“. Jednoducho sme neodolali. Po tradičnom rituáli skladania techniky do použitiaschopných zostáv sme sa pustili do snímkovania. Ja som urobil „povinné cviky“ v podobe niekoľkých sekvencií Panstarrsky, ako už familiárne nazývame C/2011 L4 Panstarrs. Kométa napriek tomu, že postupne slabne má stále svoje čaro. Obrázky sú pre jednoduchšie zobrazenie otočené, takže sever je vpravo, východ hore.
… a jedna v plnom rozlíšení (na klik).
Nasledoval lov na asteroidy – testovacie snimky hviezdneho poľa s odstupom 50 minút. V prestávke medzi dvoma sekvenciami som skúsil jednu zo slabých komét, konkrétne McNaught (C/2013 F3). Mala síce menej ako 16mag, ale bola to výzva. Po nasnímaní druhej sekvencie pre asteroidy som sa k tejto kométke vrátil. Výsledkom je animácia, ktorú spustíte klikom na obrázok. Vpravo je pohyb kométy ako hmlistého obláčiku, vľavo je pohyb asteroidu (8040) Rabinowitz (16mag), ktorý bol v snímanom poli.
Tomáš vynechal Panstarrsku a od začiatku sa venoval slabším kométam, ktorých za neúplnú noc stihol štyri. Nasledujú obrázky aj vrátane anotácií, ktoré Tomáš vytvoril pomocou príslušnej funkcie v programe Pixinsight.
Loneos C/2006 S3
Linear C/2010 R1
McNaught C/2011 R1
P/Takamizawa (98P)
Obrázok kométy Panstarrs sme publikovali aj na www.spaceweather.com.
Texty a foto: Tomáš Maruška a Ivan Majchrovič